Plavecký výcvik

Den Země - u nás - na ZŠ Hradecké

Datum konání:
22.4.2022

Den Země je celosvětový svátek, který se každoročně slaví 22. dubna. Také naše škola se v tento den opakovaně zapojuje k oslavám Dne Země. Tato akce má již svou tradici a společně s žáky 9.ročníku připravujeme pestrý program nejen pro naše žáky, ale také pro školy a školky a širokou veřejnost z okolí.

Každý rok volíme určité téma, které souvisí s přírodou. Letos jsme vybrali LES a všechny aktivity byly s lesem spojené. Dopolední program probíhal na hlavní budově školy, v zámeckém parku a na školní zahradě. V přízemí budovy se nacházely tvořivé dílny. Děti si mohly vytvořit zajíčka, kuřátko nebo sovičku z dřevěných koleček nebo ze šišek, vymalovat dřevěné medaile nebo vytvořit výrobek dle vlastní fantazie.  Již u vstupu Vás vítaly víly, které všechny nejprve zavedly do lesního království skřítků a víl. K vidění byly královny lesa, víly, skřítci a elfové z různých materiálů. Celou výstavu zdobily domečky z přírodních materiálů. Také výstava prací našich žáků celoročního projektu „Vesmír nesmírný“ je součástí programu Den Země. Výtvory byly i letos velmi originální a mnohdy překvapivé.

Na tomto celoškolním projektu spolupracujeme také s MAS Telčsko. Děvčata z Mikroregionu představila úžasné aktivity Geoparku. Děti poznávaly známá i neznámá semínka, přiřazovaly různé materiály k výrobkům, určovaly dřeviny a jejich plody a také si mohly vyrobit trilobita ze sádry.

V zámeckém parku si každý mohl projít lesní stezku a současně plnit soutěžní úkoly. Na školní zahradě bylo možné se občerstvit, opéct si špekáček a zúčastnit se aktivit, které připravila praktická škola.

Každým rokem se také zapojujeme do akce Čistá Vysočina, která je zaměřena na úklid veřejného prostranství našeho krásného města. Tradiční sběr odpadků probíhá v okolí školy, v zámeckém parku, Lipkách, Oslednicích a v okolí telčských rybníků.

Velmi nás potěšilo, že pozvání letos přijaly a Den Země navštívily krom místních příznivců ZŠ Urbanov a MŠ z Radkova a z Telče. Přestože nám počasí moc nepřálo, věříme, že si každý odnesl nějaký ten hezký zážitek.

Den Země Den Země